Archiwum Wydarzeń

Wymiana agregatu pompowego na ujęciu wody przy ul. Chopina w Chodzieży

Wymiana agregatu pompowego na ujęciu wody przy ul. Chopina w Chodzieży

19.11.2021 r.
---------------
Zakończyła się wymiana agregatu pompowego w studni głębinowej nr 3 na ujęciu wody przy ul. Chopina w Chodzieży. Była to skomplikowana operacja, która wymagała udziału m.in. dźwigu. Pracownicy spółki zużytą technicznie pompę głębinową zastąpili fabrycznie nową wykonaną ze stali nierdzewnej, posiadającą wyższą sprawność o charakterystyce hydraulicznej dostosowanej do parametrów technicznych studni głębinowej, w której pracuje. Przełoży się to w efekcie na mniejsze zużycie energii elektrycznej.

Pompy głębinowe są pierwszym elementem układu pompowego i podają wodę surową ze studni na układ uzdatniania wody. Zamontowane są w studniach głębinowych na kolumnach rur pompowych i dodatkowo zabezpieczane są linką nierdzewną. Pracują zazwyczaj na głębokościach 20 - 60 m p.p.t w zależności od studni, a ich silnik elektryczny chłodzony jest przepływającą wokół niego wodą. 

MWiK sp. z o.o. w Chodzieży aktualnie eksploatuje łącznie na wszystkich ujęciach 19 pomp głębinowych. W rezerwie znajduje się kilka kolejnych. Służby techniczne spółki na bieżąco monitorują pracę pomp głębinowych, w szczególności w zakresie poboru energii oraz wydajności i ciśnienia optymalizując efektywność pracy tych urządzeń. Roczny pobór wód podziemnych z wszystkich ujęć eksploatowanych przez spółkę kształtuje się na poziomie ok. 1,3 mln m3. Około 4,5 % z tego zapewnia studnia głębinowa nr 3, na której wymieniano agregat.

Wymiana agregatu pompowego na ujęciu wody przy ul. Chopina w Chodzieży

dostępność cyfrowa

 

informacja
o przetwarzaniu
danych
osobowych

Realizacje MWiK Chodzież