Obecnie realizowane są dwa programy edukacyjne. Pierwszy z nich promuje jakość dostarczanej wody. Na wszelkiego rodzaju imprezach lokalnych wykorzystywany jest saturator, który zachęca mieszkańców do picia "kranówki".
Przy saturatorze prezentowana jest informacja o jakości wody. Dodatkowo w upalne, letnie dni można korzystać z wystawianych na terenie miasta kurtyn wodnych. Drugi program edukacyjny poświęcony jest gospodarce ściekowej. Informujemy, jak duży wpływ na stan środowiska ma oczyszczalnia ścieków. Prowadzona jest akcja "Kanalizacja to nie śmietnik", która edukuje w jaki sposób prawidłowo z niej korzystać.
Oprócz zajęć edukacyjnych organizowane są dla młodzieży konkursy plastyczne i fotograficzne.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - Dziennik Urzędowy UE L 119 - dalej: RODO) niniejszym informujemy, że:
mgr inż. Patrycja Łukaszewska
Pracownik Działu Eksploatacyjno-Technicznego Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Chodzieży
Bisfenol A jako szkodliwy i nieproszony dodatek w pakiecie
z wodą butelkowaną
Patrycja Łukaszewska
Dobrochna Ginter‑Kramarczyk
Izabela Kruszelnicka
Streszczenie
Rozwój technologii i rosnące zapotrzebowanie na materiały wykonywane z tworzyw sztucznych, mających szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, np. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym lub chemicznym, spowodowało wzrost zainteresowania związkami stosowanymi i powstającymi podczas produkcji tych opakowań. Jednym z tych związków jest bisfenol A (BPA), wykorzystywany do utwardzania wyrobów z tworzywa sztucznego. Badania podjęte w kierunku jego szkodliwego oddziaływania na organizm ludzki i zwierzęcy potwierdziły dotychczasowe przepuszczenia na temat jego toksycznych właściwości. Bisfenol A, to związek mający możliwość migracji do żywności, napojów butelkowanych lub kosmetyków w warunkach podwyższonej temperatury bądź uszkodzenia opakowania produktu. Jest szczególnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, łatwo przenika z organizmu matki do organizmu płodu i może być odpowiedzialny za powstawanie wad wrodzonych i niskiej lub zerowej odporności u niemowląt. U osób dorosłych prowadzi m.in. do zaburzeń pracy układu nerwowego, endokrynnego i rozrodczego, a także zwiększa ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę lub może prowadzić do otyłości.
Bisfenol A jako szkodliwy i nieproszony dodatek w pakiecie z wodą butelkowaną.
artykuł opublikowany: Technologia Wody Rok VIII Zeszyt 4(48) lipiec–sierpień 2016